רפואת הרמב"ם

הגישה הטיפולית של הרמב"ם הינה הוליסטית במהותה.

מטפל ע" גישת הרמב"ם יבקש לברר אצל המטופל על הרגלי התזונה, הרגלי השינה, על רגעי השמחה, סיפוק, הרגלי הספורט, חיי המשפחה, עניין בעבודה ועוד.

הרמב"ם שחי לפני כ-800 שנה חקר רבות את נפש האדם והבין את הקשר בין מצבו הנפשי לבין מצבו הגופני. רפואת האדם על פי הרמב"ם מתבססת בעיקר על שלושה עקרונות, או לדבריו על שלושה רגליים: על תזונה מצוינת, איזון רגשי ופעילות גופנית.

אימון לאנשים הסובלים ממחלות אוטו-אימוניות וכרוניות שאני מקיימת מתבסס על עקרונות אלו. האימון מושתת על אימון מנטאלי (שחרור לחצים, קבלת האני, שחרור מרגשות שליליים, שחרור מחרדות ופחדים, פוביות ועוד..), על תזונה מצוינת ומילוי חסרים תזונתיים, ופעילות גופנית.

אני רואה ריפוי ממחלות או נסיגה ממחלות אוטו אימוניות באופן בולט, לאחר מספר מפגשים כאשר המטופל יותר מאוזן ויותר רגוע, עוד לפני ששינה באופן מלא את כל הרגלי התזונה שלו.

להלן מספר דוגמאות עליהם דיבר הרמב"ם בהתייחסו למניעה וריפוי מחלות:

• למעט מקרים חריגים, לגוף יש את הידע כיצד לרפא מחלות . כל שעלינו לעשות הוא לא להפריע לו.
• הרמב"ם מאמין שתפקיד הרופא אינו לרפא את האדם, אלא ללמד את האדם כיצד לרפא את עצמו.
• הריפוי צריך להתמקד בחיזוק הגוף ומערכת החיסון באמצעות תזונה מעולה המתאימה לאדם. בעיני הרמב"ם, הכרות עם המזונות השונים היא מרכיב מרכזי באומנות הריפוי.
• תזונה נכונה איננה מושפעת רק מהמזון אותו אנו אוכלים, אלא גם מעיתוי האכילה, אופן האכילה, מהירות האכילה, מצב הגוף בזמן האכילה, צרוף המזונות בסעודה, כמות המזון הנאכל, שילוב השתייה ועוד.
• לדעת הרמב"ם לכל מחלה יש גם שורש נפשי-רגשי. על הרופא לנסות ולהבין את הסיבות הנפשיות-רגשיות שהביאו להתפרצות המחלה ולעזור למטופל לחזק את עצמו גם במישורים הללו.הרמב"ם מזהיר את הרופא לא להתעלם מתחום זה, גם אם זיהה את הגורם הפיזיולוגי למחלה.
• השמחה היא כוח הריפוי החזק בטבע. הרמב"ם מתאר חולים שהחלימו ממחלות, רק כי היו שמחים. תפקיד הרופא על פי הרמב"ם הוא בין היתר לשמח את החולה ולטעת בו תקווה ואופטימיות.
• כדי למנוע מחלות ולשמור על גוף בריא, לא מספיק רק לאכול בריא, אלא יש להקפיד על פעילות גופנית סדירה וקבועה ועל נפש מאוזנת. איזון הנפש מורכב מתיקון המידות ומראיה נכונה וטובה של המציאות.

בעצם, גישת הרמב"ם אומרת שהמטפל צריך להיות בעל יכולת לאזן, להרגיע להביא את המטופל לראיה אופטימית ובעל ידע רחב בתזונה והרגלי תזונה. כלומר, אדם שמקצועו ומיומנותו הינה אימון לתזונה.

כל טוב,             
שולמית יוחננוב

התחילו כאן. מלאו פרטיכם ואצור איתכם קשר בהקדם האפשרי. ללא התחייבות

Please leave this field empty.